TPCA
Zpět na seznam

TPCA zve na Dny evropského dědictví do Kouřimi


09.09.2014

Základní škola Miloše Šolleho v Kouřimi realizovala s podporou z grantového programu TPCA pro Kolínsko projekt Zdravé stromy pro zítřek, který přispěl k záchraně vzrostlých stromů na kouřimském náměstí. Slavnostně bude představen v sobotu 13. září v rámci Dnů evropského dědictví.

Do projektu se zapojili žáci druhého stupně ZŠ, a to opravdu činorodě a s velkým pracovním nasazením. Zúčastnili se již slavnostního předávání šeků 6. června 2013, ale to byl teprve začátek. Ještě před koncem roku stihli žáci z výtvarného semináře 8. tříd stromy z různých úhlů pohledu fotograficky zdokumentovat a se začátkem nového školního roku 2013-2014 započaly v rámci přírodovědy práce na biologickém pozorování, měření stromů a výpočtech jejich stáří. Bylo zjištěno, že nejstarší strom, lípa malolistá možná stojí v Kouřimi až 170 let!
Výtvarně nadané děti v rámci svého uměleckého semináře zase zachytily krásu přírodních velikánů malbou a v hodinách českého jazyka vznikla celá řada krásných komentářů na adresu obdivovaných stromů.

Jak napsala např. žákyně Michaela Batelková: „Jak by asi vypadalo náměstí v Kouřimi bez stromů? To si nedokážu představit. Spousta lidí se v letním parnu pod nimi zchladí a zaposlouchá se do zpěvu ptáků. Na jaře se zazelenají, v létě provoní celé náměstí opojná lipová vůně a je slyšet bzukot včel. Na podzim náměstí pokryje barevné listí a v zimě sníh vytvoří stromům krásnou sněhovou čepici. Rostou tu jasany, lípy, javory. Stromy na kouřimském náměstí jsou vlastně jako babičky a dědečkové, a proto bychom se k nim měli chovat s úctou a ne jim ubližovat, protože nejméně po století zdobily centrum města.“

V rámci projektu vznikl sborník stromů, který obsahuje výběr žákovských prací, ať už se jedná o fotografie, malby či texty a také pracovní listy, které dětem sloužily k plnění úkolů v rámci netradičních vyučovacích hodin. Měly třeba popsat vůni lípy, povrch kůry na dotek, vylisovat listy, zakreslit umístění stromů do mapky náměstí nebo popsat využití lípy v medicíně.

Děti ze Základní školy Miloše Šolleho v Kouřimi by mohly jít příkladem nám všem, neboť v rámci akce „72 hodin – Ruku na to!“, která začala 11. 10. 2013, ve svém volném čase dobrovolničily na náměstí a uklízely zbytky po pokácených stromech, natřely lavičky a vytvořily informační panel o projektu Zdravé stromy pro zítřek.

Všechny stromy na náměstí byly odborně ošetřeny, aby se prodloužila jejich životnost, tři musely být pokáceny. Díky projektu byly stromy nejen na náměstí zmapovány na internetu ve veřejné databázi Stromy pod kontrolou. Každý z občanů si zde může stav a péči o vzrostlé stromy kdykoli jednoduše zkontrolovat.


Udělejte si výlet do Kouřimi třeba už v sobotu 13. září, kdy zde probíhají Dny evropského dědictví. Ve 14 hodin bude projekt představen veřejnosti v městském parku Na Hradbách. Nebo kdykoli jindy, krásná podívaná to bude v každém ročním období.