TPCA
Zpět na seznam

Automobilku TPCA si prohlédlo šest tisíc lidí


25.05.2015

Více než šest tisíc lidí zavítalo v nedělním slunečném dopoledni prohlédnout si kolínskou automobilku TPCA – Toyota Peugeot Citroën. Na den otevřených dveří, který zde byl uspořádán poprvé po deseti letech, zavítaly nejen rodiny s malými dětmi, ale i hendikepování občané. Unikátní způsob prohlídky v nevýrobní den totiž umožnil vstup i těm, kteří se na běžnou „túru“ po továrně nemohou dostat.
Největší nápor návštěvníků směřoval samozřejmě k samotné výrobě, vždyť jen autobus k lisovně zajížděl celkem devadesátkrát. Zde si příchozí prohlédli proces vzniku automobilů od svitků plechu na lisovně, přes svařovnu plnou automatizovaných robotů až po finální montáž a kontrolu kvality, kde již byly k vidění hotové vozy připravené pro zákazníky. Děti lákal i doprovodný program, kde si mohly vyzkoušet malování na obličej, test manuální zručnosti, ve kterém se poslepu montovaly kabely, zaujal i dospělé. Téměř pětistovka návštěvníků využila k cestě bezplatnou autobusovou linku z Kolína a zpět a jídelna TPCA vydala na devět set řízků se salátem nebo hranolky. Rozdalo se rovněž přes dva tisíce lázeňských oplatek s logem TPCA a výtěžek z dobrovolného příspěvku za tuto cukrovinku – více než osm tisíc korun, poputuje na pomoc lidem postiženým ničivým zemětřesením v Nepálu.

 

 

______________________________________________________________________________________________
TPCA Toyota Peugeot Citroën je společným podnikem Toyota Motor Corporation a PSA Peugeot Citroën. Výroba v závodě postaveném v roce 2002 v průmyslové zóně Kolín - Ovčáry byla zahájena v únoru roku 2005 a již v následujícím roce dosáhla plánované roční kapacity 300 000 vozů.

V TPCA pracuje v současné době 3 000 lidí a firma představuje jednoho z největších exportérů v České republice. V současné době vyrábí modely Toyota AYGO, Peugeot 108 a Citroën C1, městské vozy vyznačující se spolehlivostí a nízkou spotřebou.

TPCA používá nejekologičtější dostupné technologie, což potvrdila i certifikace BAT (Best Available Techniques), kterou automobilka obdržela společně s certifikátem řízení ochrany životního prostředí EN ISO 14001:2004. Rozvoj Kolínska v uplynulých deseti letech ovlivnila nejen vytvořením tisíců pracovních míst, ale aktivní je i v podpoře dobročinných projektů. Finančně podpořila více než 300 projektů v celkové částce přesahující 100 milionů korun.