TPCA
Zpět na seznam

Keltské oppidum jako dětské hřiště a venkovní skanzen


  Grantový program
  Ostatní
  2008
  Dobšice , Dobšice 18
  Obec Dobšice
  300 000 Kč

O co jde: Výstavba atypického hřiště pro děti a expozice doby laténské

Po vybudování cykloturistického odpočívadla, místní turistické stezky Po stopách Keltů a Muzea Keltů v budově obecního úřadu se v Dobšicích pustili do výstavby další atrakce připomínající jejich slavnou keltskou historii. Rozhodli se přiblížit tuto kulturu i těm nejmenším. Staré, nepoužívané hřiště s téměř zdraví nebezpečnými hracími prvky pro děti přebudovali na atypicky řešené dětské hřiště v podobě keltského oppida. Na pozemku, který sousedí se skutečným nalezištěm laténských hrobů, vyrostly neobvyklé hrací prvky jako obranný val, druid, obranné brány, palisáda nebo replika polozemnice v reálné velikosti 3x5 metrů z dubového dřeva a střechou z rákosových a slámových došek. Ze ZOO Chleby přicestoval holandský kozlík, který spolu s kozlíkem kamerunským našel nový domov vedle polozemnice.

Na hřiště navazuje tzv. archeoskanzen, dvorec doby laténské s posvátným místem, kovárnou, hospodářským stavením i keltskou chlebovou pecí. Představuje příchozím keltská řemesla i svět keltských bohů. Není tedy divu, že se hřiště s venkovním skanzenem hned od samého otevření začaly těšit velkému zájmu malých, ale i velkých návštěvníků. Mnozí z nich využívají také možnost vyfotografovat se v keltských kostýmech. Přijíždějí děti ze všech okolních škol i z celé republiky, malí i velcí cyklisté a turisté, zájemci o historii a samozřejmě místní obyvatelé. V Dobšicích dostali možnost spojit zábavu s poučením. Obec vytvořením archeoskanzenu a oppida zvelebila svou střední část a stala se zase více atraktivní daleko za hranice regionu východní Polabí. Opět se oživila místní historie a turistický ruch. Ruku k dílu při vzniku obou atrakcí přiložili dobrovolní hasiči, Přátelé dobré zábavy, Dobšické Venuše, místní firmy i občané.

V návaznosti na keltskou historii obce se v Dobšicích, přímo v archeoskanzenu a Muzeu Keltů, pravidelně pořádají hojně navštěvované Keltské slavnosti. V následujících letech obec navázala ještě dalším projektem, naučnou stezkou malého Dobše, která malé návštěvníky seznamuje se životem Keltů.

Při budování připomínek keltské historie v Dobšicích jsme od samého začátku. Přispěli jsme již na vznik cykloodpočívadla a turistické stezky Po stopách Keltů či následně na naučnou stezku malého Dobše.

Ke vzniku dětského hřiště ve stylu oppida a archeoskanzenu jsme pomohli částkou 300 000 Kč