TPCA
Zpět na seznam

Stavba trati Kolínské řepařské drážky na Výrovnu


  Grantový program
  Ostatní
  2008
  Kolín , Kunětická 373
  Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky, o.s.
  300 000 Kč

O co jde:  Prodloužení tratě výletního vláčku

Prodloužením kolejí na Výrovnu, tedy až k Býchorám, dostala postupně obnovovaná historická Kolínská řepařská drážka první atraktivní cíl. Posunula se totiž do přímého sousedství rekreační oblasti s turisticky značenými cestami a cyklostezkami. Projížďka výletním vláčkem tedy přestala představovat jen cestu tam a zpět, ale začala svým cestujícím nabízet další navazující možnost příjemného trávení volného času uprostřed pěkné přírody. Navíc na Výrovně byla historicky vždy výhybna pro křižování vlaků vezoucích řepu.

Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky, jejíž počátky sahají až do roku 1894, tvoří nadšenci, kteří si dali za cíl postupně prodloužit její trať do původní délky zhruba 4,5 kilometru. A to se jim daří. Ročně svezou vláčkem taženým parní či dieselovou lokomotivou na 30 tisíc pasažérů. Přicházejí zejména rodiče s dětmi nebo prarodiče s vnoučaty, skupiny z mateřských a základních škol, senioři i fandové a obdivovatelé železnic. Jsou to návštěvníci z Kolínska i celé republiky i turisté a zájemci o tuto oblast ze zahraničí.

Kolínskou řepařskou drážku podporujeme dlouhodobě, na prodloužení tratě jsme v dalších letech přispěli opakovaně, naše finanční pomoc putovala ale také například na stavbu komunikace, ozelenění areálu nebo generální opravu úzkorozchodné lokomotivy.

K prodloužení tratě Kolínské řepařské drážky na Výrovnu jsme přispěli částkou 300 000 Kč.